12. ÜST YÖNETİM

veysel
Veysel Sunman
Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür

1967 Sakarya doğumlu olan Veysel Sunman, çalışma hayatına 1988 yılında Pamukbank T.A.Ş.’de başlamıştır. 1994 yılına kadar Pamukbank T.A.Ş. Kredi Risk İzleme Bölümü’nde görev alan Sunman, 1994-2001 yılları arasında Osmanlı Bankası A.Ş. Kredi İzleme Birimi Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Takip eden 2002-2005 yılları arasında T. Halk Bankası A.Ş. Kredi Risk İzleme Daire Başkanı ve 2005-2007 yılları arasında MNG Bank’ta İç Kontrol ve İzleme Merkezi Bölüm Başkanı olarak görev almıştır. Son olarak 2007 yılında başlamış olduğu T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Kredi Risk İzleme Bölüm Başkanlığı görevini Mayıs 2020 tarihine kadar sürdürmüştür. 2008 yılından bu yana KKB Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevini de eş zamanlı yürüten Sunman, KKB’nin tüm dinamiklerine hakim olup KKB’nin genişleyen ürün-hizmet altyapısı, Risk Merkezi adına yürütülen faaliyetlerin başlatılması, KKB faaliyet alanının reel sektörü de kapsayacak şekilde genişletilmesi, Findeks Platformu, KKÇ Raporu, Elektronik Teminat Mektubu ve KKB Anadolu Veri Merkezi Projesi’nin hayata geçirilmesi gibi pek çok kilometre taşının oluşumunda aktif görev almıştır. Yönetim Kurulu üyeliğinin yanında, 2010 ve 2019 yıllarında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de üstelenen Sunman, Mayıs 2020 itibarıyla Kredi Kayıt Bürosu’ndaki görevine başlamıştır.

abdullah-bilgin
Abdullah Bilgin
Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

İş hayatında 37 yıllık deneyime sahip olan Abdullah Bilgin, 1985 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Kariyerine 1986 yılında Bilpa A.Ş.’de başlayan Bilgin, ABD’de John Deere firmasında Sistem Yöneticiliği yapmıştır. Ardından, 2012 yılına kadar Yapı Kredi Bankası Bilgi Teknolojileri Bölümü’nde Sistem ve Network Yönetimi’nden Sorumlu Direktörlük ve Alternatif Dağıtım Kanalları’nda Self-Servis Bankacılık Grup Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. Kasım 2012’den bu yana KKB’de Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Bölümü’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmekte olan Abdullah Bilgin, KKB’nin dijital dönüşüm, KKB Anadolu Veri Merkezi Yönetim ve işletim faaliyetleri ile beraber 2022 yılı sonunda faaliyete geçen KKB Finans Bulutu platformunun yönetimi ve işletimi çalışmalarını yürütmektedir.

koray-kaya
Koray Kaya
KKB ve Findeks İş Yönetimi Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

Bankacılık sektöründe 27 yıllık tecrübeye sahip olan Koray Kaya, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur. 1991-1994 yılları arasında ABD’de MBA eğitimini tamamlamış olan Kaya, kariyerine 1995 yılında Garanti Bankası’nda başlamıştır. Türkiye’deki ilk bireysel krediler skorlama sistemlerinden birinin oluşturulmasında öncü rol üstlenmiştir. Kaya, Garanti Bankası’nda çalıştığı sürece tüketici kredileri, kredi kartları ve küçük işletme kredi başvuruları için kredi otomasyon sistemleri tasarlamış, 2004 yılında ise Experian’da Danışman olarak çalışmaya başlamıştır. Türkiye’deki hemen hemen her bankada danışmanlık ve kredi kararlarının otomasyonu ile ilgili projelerde önemli görevler üstlenmiştir. KKB’nin skorkart altyapısında kullanılan müşteri düzeyindeki iyi/kötü tanımını yaratmış, 2005-2009 yılları arasında ise TEB’de Bireysel Krediler Tahsis Bölüm Direktörü olarak görev yapmıştır. Bu dönem içerisinde Banka’nın bireysel krediler onay altyapısının günün koşullarına göre modernizasyonunun sağlanmasına öncülük etmiştir. 2009 yılında Akbank’ta Bireysel Krediler İzleme ve Tahsilat Bölümü Başkanı olarak çalışmaya başlayan Kaya, KKB’nin Yönetim Kurulu’nda da yer almıştır. Ocak 2012’de yine aynı kurumda Bireysel Krediler Tahsis Bölüm Başkanı olarak atanmıştır. Kaya, Mayıs 2012’den bu yana bulunduğu KKB’de KKB ve Findeks İş Yönetimi Bölümü Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya devam etmektedir.

inci-tumay-ozmen
İnci Tümay Özmen
Finansal Raporlama ve Mali İşler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

İş hayatında 27 yıllık deneyime sahip olan İnci Tümay Özmen, Saint Benoît Fransız Lisesinde eğitimini tamamladıktan sonra, 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden dereceyle mezun olmuştur. Profesyonel iş hayatına 1995 yılında Ernst & Young Denetim firmasında başlayan ve finans sektöründeki birçok kuruluşun denetim hizmetlerinde görev alan Özmen, 2000 yılında serbest muhasebeci mali müşavir unvanını almış ve aynı firmada Müdür olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 2000 – 2012 yılları arasında Yapı Kredi Leasing’de Mali İşler, Bütçe Raporlama ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütmüş, Leasing BDDK intibak süreci ve Koçbank-YKB birleşme süreçlerinde aktif rol üstlenmiştir. Mayıs 2012 itibarıyla KKB’de göreve başlayan Özmen, Ekim 2014’ten bu yana Finansal Raporlama ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Özmen, 2017 yılında Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından Bağımsız Denetçi olarak yetkilendirilmiştir.

orkun-deniz
Dr. Orkun Deniz
Risk Merkezi Koordinasyon Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Orkun Deniz, akademik kariyerine Yeditepe Üniversitesi’nde devem ederek; önce MBA, daha sonra da yönetim ve organizasyon alanında doktora derecesi almıştır. İş yaşamına Akbank Bilgi İşlem Bölümü’nde yazılımcı olarak başlamıştır. 1997 yılında katıldığı Kredi Kayıt Bürosu’nun kurucu ekibi içinde yer alarak Türkiye’nin ilk kredi büro sisteminin hayata geçirilmesinde aktif rol almıştır. Profesyonel kariyerine Fortis Bank’ta devam etmiş ve Kurumsal Krediler Bölümü’nde Sistem Geliştirme, Raporlama, Kredi Politikaları ve Rating’den sorumlu Direktör olarak görev yapmıştır. 2011 yılı başında yeniden katıldığı KKB’nin dönüşüm süreci içinde yer alarak çeşitli roller üstlenmiştir. Öncelikle Proje ve Süreç Yönetimi Müdürü olarak yeni ürün ve hizmetler geliştirerek KKB’nin ürün yelpazesinin genişlemesini sağlamıştır. Daha sonra Bankalar ve Finansal Kurumlar Birimi Müdürü olarak tüm finansal sektör ilişkilerini yönetmiştir. KKB kariyeri boyunca çok sayıda ülkenin kredi bürosu kurma girişimlerine danışmanlık desteği vermiştir. Eylül 2016’dan beri Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

serdar-colak
Serdar Çolak
Risk Yönetimi Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

İş hayatında 17 yıllık deneyime sahip olan Serdar Çolak, Robert Kolej’den mezun olduktan sonra sırasıyla lisans statüsünde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve New York Devlet Üniversitesi Ekonomi Bölümlerini okul birincisi olarak, yüksek lisansta ise Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü tamamlamıştır. Çolak, profesyonel kariyerine ABD’nin New York şehrinde SAP Danışmanı olarak başlamış, burada kazandığı tecrübe sonrasında PwC Türkiye İstanbul ofisinde çalışma hayatına devam etmiştir. PwC Türkiye İstanbul ofisinde Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Bölümü bünyesinde Müdür olarak görev yapmıştır. Finans sektöründe geniş tecrübesi bulunan Çolak’ın uzmanlık alanları, kurumsal risk yönetimi, bilgi sistemleri yönetişimi, bilgi güvenliği, iş sürekliliği, SOX IT, finans sektöründe bulunan şirketlerine dair organizasyonel ve süreçsel yapılandırma ve BDDK bilgi sistemleri denetimleri olarak sıralanmaktadır. Çolak, PwC Türkiye İstanbul Ofisi içerisinde banka, sigorta, finansal kiralama ve sermaye piyasası aracı kurumları gibi çeşitli finansal kuruluşlar nezdinde denetim ve danışmanlık hizmetlerine dair projelerde bulunan ekiplerden sorumlu yönetici olarak görev almıştır. Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Portekiz’de bulunan banka ve iştirakleri nezdinde yürütülen BDDK bilgi sistemleri denetimlerinden sorumlu bağımsız denetçi olarak BDDK’ya raporlamalarda bulunmuştur. Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA), ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Baş Denetçisi unvanlarına sahip olan Çolak, Nisan 2014’ten bu yana bulunduğu KKB’de Risk Yönetimi Bölümü Genel Müdür Yardımcısı olarak Bilgi Güvenliği, Kurumsal Risk Yönetimi, Kurumsal Mimari ve Süreç Yönetimi ekiplerinin yönetiminden sorumlu Üst Yönetim Temsilcisi olarak görevini sürdürmektedir. Çolak yönetiminde çalışmalarını sürdüren KKB Bilgi Güvenliği ekibi 2018 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde “Yılın Güvenlik Ekibi” seçildiği FireEye Excellence Awards’tan Türkiye’ye ödülle dönen ilk kurum olmuştur.

ali-kemal-cenk
Ali Kemal Cenk
İç Denetim Bölümü Genel Müdür Yardımcısı

İş hayatında 22 yıllık deneyime sahip olan Ali Kemal Cenk, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Cenk, 2000-2012 yıllarında BDDK’da Bankalar Yeminli Murakıbı, Grup Başkanı, 2011 FSAP Görüşmeleri Koordinatörü ve Denetim Daire Başkan Vekili olarak çeşitli görevlerde bulunmuştur. Bu kapsamda, BDDK’nın denetim sistemini yeniden oluşturduğu Risk Odaklı Denetim projesinde proje grubunda önemli görev almıştır. Fed denetimlerine ilişkin Risk Odaklı Denetim projesi amaçlı bir aylık bir uygulamada bulunmuş, FDIC kapsamında çalışmalar yürütmüştür. 2007-2009 döneminde Boston College MBA-MSF çift diploma ile MBA ve Finans yüksek lisansını tamamlamıştır. BDDK denetimlerinde birçok farklı yasal konuların ve iç sistemler, bilgi yönetimi denetimlerinin yanı sıra Hollanda ve Almanya’da denetimler yürütmüştür. ABD’de Risk Yönetimi, Basel II–III, iç kontrol ve bankacılık ile ilgili birçok eğitiminin yanı sıra COBIT, ISO27001, TFRS, Uluslararası Muhasebe Standartları, Oliver Wyman Risk Yönetimi Avrupa Merkez Bankası Eurosystem Makro-Mikro Finansal Denetim konularında eğitim ve sertifikaları bulunmaktadır. Nisan 2012’de başladığı KKB’deki görevini hâlihazırda İç Denetim Genel Müdür Yardımcısı olarak sürdürmektedir.

nil-durukanoglu
Nil Durukanoğlu
İnsan Kaynakları / Direktör

İnsan kaynakları alanında çeşitli kurumlarda 25 yılı aşkın süredir görev alan Nil Durukanoğlu, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi, Maliye Bölümü ve 2019 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. Kariyerine 1998 yılında Pamukbank’ta başlayan Durukanoğlu, 2002 yılında Fortis Bank’ta Kalite ve Eğitim Müdürü, 2005-2013 yılları arasında Türkiye Ekonomi Bankası’nda İşe Alım ve Kariyer Planlama Müdürü, 2013-2017 yılları arasında ise yine aynı bankada İnsan Kaynakları İş Ortağı görevini yürütmüştür. 2017 yılında Denizbank’a katılan Durukanoğlu, çalıştığı dönem içerisinde Banka’nın Akademi Gelişim Bölüm Müdürlüğü görevini üstlenerek, Eğitim, Gelişim, Değerlendirme Merkezi, Organizasyonel Gelişim ve Stratejik İnsan Kaynakları süreç yönetiminde 2020 yılına kadar aktif olarak rol almıştır. Son olarak, Boyner Holding bünyesinde İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev alan Durukanoğlu, 2020 yılında KKB ailesine katılarak, İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

serkan-siyasal
Serkan Siyasal
Ürün Yönetimi ve Geliştirme Bölümü Direktör

2006 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Serkan Siyasal, kariyeri boyunca ödeme sistemleri, ürün geliştirme, iş geliştirme, risk yönetimi gibi birçok farklı alanda görev alarak deneyim sahibi olmuştur. Garanti Ödeme Sistemleri bünyesinde başladığı iş hayatında kurum bünyesinde tahsilat takip sisteminin kurulması, Shop&Miles kredi kartının hayata geçirilmesi, Garanti Bankası-Osmanlı Bankası birleşmesi ve banka satış kanallarının yeniden yapılandırılması gibi kritik projelerde önemli görevler üstlenmiştir. Betek Boya bünyesinde Çağrı Merkezi ve Sadakat Yönetimi Sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Çalışma hayatına daha sonra Dışbank Risk Yönetimi bünyesinde Proje Yöneticisi olarak devam etmiş, Dışbank bireysel kredi ve kredi kartı başvuru sistemlerinin yeniden yapılandırılmasını gerçekleştirmiştir. 2006 yılında kendi girişimini kurarak ödeme sistemleri alanındaki tecrübeleriyle finans sektörüne katkı sağlamaya devam etmiştir. Dört yıllık sürecin ardından Provus şirketinde Genel Müdür Danışmanlığı’nı üstlenen Siyasal, Provus’un MasterCard’a satışı sürecinde çok sayıda projede görev almıştır. 2012 yılında Karar Destek Sistemleri Müdürü olarak KKB kadrosuna katılarak, 2014 yılında Findeks Pazarlama ve Satış Müdürlüğü rolünü üstlenmiştir. Bu dönemde KKB uzmanlığını reel sektör ve bireylerle buluşturan Findeks platformunun hayata geçirilmesi, satış kanalları ve saha yapılanmasının kurulması, uzaktan müşteri kabulü, uzaktan müşteri doğrulama, elektronik muvafakat sistemi gibi Findeks’e yön veren çalışmaları yönetmiştir. 2016 yılında Ürün Yönetimi ve Geliştirme Müdürlüğü’nü üstlenerek, finans ve kamu sektörlerinin dijitalleşmesine öncülük eden, reel sektörde şeffaf ve veri bazlı ticaretin önünü açan çok sayıda ürünün devreye alınmasında rol almıştır. Siyasal, 2020 yılından bu yana Ürün Yönetimi ve Geliştirme Direktörlüğü’nü yürütmekte olup görevi süresince Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleştirme (VDMK) altyapısının kurularak hayata geçirilmesi, İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin kuruluşundan itibaren Kefalet Yönetim Sistemi’nin kurularak hayata geçirilmesi gibi ülkemiz finansal mimarisi açısından kritik kurumların faaliyete geçişlerinde kritik sorumluluklar üstlenmiştir.

ersan-rasim-hosrik
Erşan Rasim Hoşrik
Yasal Uyum, Hukuk ve Operasyon Bölümü Direktör

İş hayatına 2006 yılında Yapı Kredi Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Erşan Rasim Hoşrik, Şube Denetimi, Genel Müdürlük Denetimi ve Soruşturma birimlerinde görev almıştır. 2012 yılında Teftiş Kurulu’ndan ayrılarak Uyum Ofisi’nde sırasıyla Mali Suçları Önleme Yöneticiliği ve Bankacılık Mevzuatı Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Uyum Ofisi’ndeki görevi süresince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimlerinin koordinasyonunda görev almış, Türkiye Bankalar Birliği çalışma gruplarında temsilcilik yapmış ve Tüketicinin Korunması Kanunu’nun bankacılıkla ilgili yönetmeliklerinin hazırlanması çalışmalarında yer almıştır. Haziran 2016 tarihinde KKB’ye katılan Erşan Hoşrik, Yasal Uyum, Hukuk ve Operasyon Bölüm Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

hazar-tuna
Hazar Tuna
İç Kontrol Bölümü Direktör

İş hayatında 17 yıllık tecrübeye sahip olan Hazar Tuna, Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra, 2005 yılında Purdue Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Kariyerine 2006 yılında Deloitte Denetim firmasında Kurumsal Risk Hizmetleri Bölümü’nde başlayan Tuna, bankalarda bağımsız bilgi sistemleri denetimlerinde, reel sektörde bilgi sistemleri risk güvencesi ve Sarbanes-Oxley denetim çalışmalarında görev almıştır. 2008-2013 yıllarında Yapı Kredi Bankası’nda Bilgi Teknolojileri Denetimi Bölümü’nde kariyerine devam eden Tuna, ayrıca tüm UniCredit Grubu’nda kullanılmak üzere tasarlanan denetim iş akışı yazılımının pilot kurulum çalışmalarını yürütmüş ve final sürümün şekillendirilmesinde önemli rol almıştır. Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA), İç Kontrol Profesyoneli (CICP), Veri Gizliliği Çözüm Mühendisi (CDPSE), ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Baş Denetçisi unvanlarına sahip olan Tuna, Nisan 2013’ten bu yana KKB’de İç Kontrol Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.