32. TOPLUMSAL KATKIMIZ

Toplumsal duyarlılığı artırma projeleri

KKB, Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışmasının dokuzuncu döneminde de farklı kategorilerdeki inovatif fikirleri buluşturmuştur.

toplumsal-katkimiz-image

HAYAL EDİN GERÇEKLEŞTİRELİM

KKB, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularındaki farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla ilk dönemini 2013 yılında başlattığı Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışmasının dokuzuncu döneminde de farklı kategorilerdeki inovatif fikirleri buluşturmuştur. Üniversite öğrencilerinin 1 Kasım 2021-11 Şubat 2022 tarihleri arasında başvurabildiği Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması’na tarım, sağlık, finansal okuryazarlık ve siber güvenlik alanlarında 200’e yakın proje iletilmiştir. Birbirinden değerli yüzlerce yaratıcı fikir içerisinden ilk 100’e girmeye hak kazanan projeler, Girişimciye Dönüş online platformuna dâhil olarak projelerini geliştirmek üzere finale uzanan süreçte gerekli aşamaları geçmiştir. 100 proje içerisinden ön değerlendirme görüşmeleri kurulan online sistem üzerinden yapılarak ilk 10’a kalan finalistler 3 hafta boyunca, eşleştikleri KKB Yöneticisi ile mentorluk görüşmesi gerçekleştirmiştir. Mentorluk desteğinin ardından finalistlerin projelerini anlatmak için hazırladıkları videolar jüri üyelerine proje dokümanlarıyla birlikte ulaştırılmıştır. Yarışmada Birincilik Ödülü’nün sahibi; “Doğal Döngü Drone’u” projesi olmuştur.

Jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan öğrenciler 50 bin TL birincilik ödülü, 30 bin TL ikincilik ödülü, 20 bin TL üçüncülük ödülü ve 10 bin TL Findeks özel ödülü almaya hak kazanmıştır. Finale kalan diğer proje sahipleri ise, 10 bin TL değerinde Jüri Özel ödülü ve girişimcilik programını tamamlayarak sertifika alma imkânı bulmuşlardır.

KKB GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU

İyilik Koşulları

KKB, 2022 yılında gerçekleştirilen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu ve N Kolay İstanbul Maratonu koşu organizasyonlarına gönüllü çalışanlarıyla katılım gerçekleştirmiştir. İyilik için koşan 17 KKB çalışanı, N Kolay İstanbul Yarı Maratonu kapsamında 80 bağışçıya ulaşarak Köy Okulları Gelişim Ağı (KODA) yararına toplamda 29.555,00 TL tutarında bağış toplamıştır.

44’üncü N Kolay İstanbul Maratonu kapsamında KKB çalışanları Türk Eğitim Vakfı (TEV)’nın “Yarıda Kalmasın” projesi yararına iyilik koşusu bağış kampanyası gerçekleştirmiştir. Gönüllü koşu takımı bu kampanya ile 241 bağışçıya ulaşarak toplamda 72.810,00 TL bağış tutarına ulaşarak 6 öğrencinin 1 yıllık burs ihtiyacını karşılamıştır.

Bağışlar

Hibrit çalışma düzeni kapsamında Genel Müdürlük ofisinde kullanılmayan 200 adet keson, Balıkesir Edremit Nihat Tansoy İlköğretim Okulu’na genel kullanım amacıyla bağışlanmıştır. Bununla birlikte KKB Gönüllüleri’nin desteğiyle gerçekleştirilen kitap bağışı kampanyasıyla da geleceğin umudu öğrencilerin eğitim süreçlerine ve kişisel gelişimlerine destek olunması amaçlanmıştır. Kurum genelinde kullanılmayan ve çalışabilir durumdaki ikinci el bilgisayarlar yıl boyunca ihtiyaç sahibi ilköğretim okullarına ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına bağışlanmıştır.

Koruncuk Vakfı Dilek Ağacı Projesi

Koruncuk Vakfı tarafından hayata geçirilen Dilek Ağacı projesi kapsamında Bolu ve Urla Koruncuk Köylerde yer alan okullarda değerlendirilmek üzere ihtiyaç listeleri KKB Gönüllüleri’nin desteğiyle toplanmaya başlamıştır. Yıl sonunda hayata geçirilen proje kapsamında toplanan ürünlerin 2023’ün ilk haftalarında ulaştırılması planlanmaktadır. Toplumsal katkı faaliyetleri kapsamında KKB iş birimleri tarafından da yıl boyunca çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Bölümü tarafından yıl içinde eğitim kurumlarının kariyer günlerine katılım gerçekleştirilerek başta yazılım geliştirme olmak üzere KKB ve faaliyet alanları aktarılmıştır.

Veri Ambarı ekibinin gönüllü desteği ile Teknolojide Kadın Derneği iş birliği ile “Temel Veri Ambarı” eğitimi 10 hafta süresince üniversiteden yeni mezun gençlere verilmiştir. Bununla birlikte Yazılım Geliştirme Birimi tarafından topluma katkı sağlamak için edinilen tecrübe ve bilgilerin paylaşılmasının öneminin bilinciyle Medium gibi sosyal platformlarda makaleler paylaşılmıştır. Gönüllü KKB çalışanlarının desteği ile Medipol Üniversitesi’nde yazılım geliştirme alanında “HTTP Fundamentals” ve “Nesne Yönetimli Java Programlama” konulu iki farklı ders verilmiştir. Bunlara ek olarak Genç Yetenekler Programı kapsamında Yazılım Geliştirme ekibine katılan çalışanlara yönelik eğitim ve yönlendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

BT Proje ve Ar-Ge Yönetimi ise dijital dönüşüm perspektifiyle 2021 yılında devreye alınan, globalde ve yerelde örneği bulunmayan proje ve Ar-Ge Yönetiminde oyunlaştırma konsepti, 2022 yılında iyileştirme faaliyetleriyle genişletilerek proje ekiplerinin kullanımına sunulmuştur. Birim bu çalışmasıyla uluslararası ve ulusal birçok etkinliğe katılarak sunumlar gerçekleştirmiş sektörün gelişimi için bilgi paylaşımlarında bulunmuştur. Bu paylaşımlar neticesinde finans sektörü ve diğer sektörlerden birçok kurumu ağırlama imkanı bulunmuş ve mevcut yaklaşımın ve tecrübelerin doğrudan aktarılması söz konusu olmuştur. Bu vizyon ve anlayış doğrultusunda uluslararası bir projenin paydaşı olma teklifi değerlendirilmiş ve deneyim paylaşımı yapılmıştır. İrlanda’da kamu otoritesi koordinasyonunda gerçekleştirilen “Proje Yönetim Süreçlerinin Dijitalleşmesi” çalışmasında danışmanlık verilerek proje yönetimindeki elde edinilen kazanımların aktarımı sağlanmış ve KKB’nin küresel düzeydeki ulaştığı olgunluk seviyesi bir kez daha somutlaştırılmıştır.

Jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan öğrenciler 50 bin TL birincilik ödülü, 30 bin TL ikincilik ödülü, 20 bin TL üçüncülük ödülü ve 10 bin TL Findeks özel ödülü almaya hak kazanmıştır.