Hayal Edin Gerçekleştirelim

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Fikir Yarışması

2014 yılından bu yana gelenekselleşen Hayal Edin Gerçekleştirelim sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması özellikle sosyal sorumluluk projesi yapmak isteyen, bununla ilgili kaynak ayıran kurumlar için bir proje havuzu sunarken KKB çalışanlarının da sosyal sorumluluk bilinci geliştirilmektedir. Türkiye genelindeki ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin çevre, eğitim, Findeks finansal okuryazarlık, kültür sanat, sağlık & spor ve toplumsal olmak üzere 6 kategoride birbirinden özel projeler ile başvuruda bulunduğu yarışma, özgün ve yaratıcı sosyal sorumluluk projeleri ortaya çıkarmaktadır. Projeler alanında uzman ve seçkin jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek "KKB Sosyal Sorumluluk Projeleri" kitabında derlenmekte, Türkiye genelinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlara dağıtılmaktadır. Yarışma, 2019 yılında Çevre, Eğitim, Finansal Okuryazarlık, Kültür Sanat, Sağlık, Spor, Teknoloji ve Toplumsal alanlardaki yenilikçi fikirlere odaklanıp Sosyal İnovasyon Fikir yarışması haline gelerek yepyeni bir çizgiye taşınmıştır.

Yarışma hakkında detaylı bilgi için;

RESMİ WEB SİTESİ

Hayata Geçirilen Projeler

Hayal Edin Gerçekleştirelim sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasında dereceye giren projeler bir bir hayata geçiyor.

Ödüller SESimizin!

Görme engellilere eğitimde fırsat eşitliği ilkesi kapsamında mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmanın hedeflendiği Sesli Soru Bankası projesinin hayata geçtiği günden bu yana dört faz tamamlanarak toplamda 11.516 soru seslendirildi. Proje bu yıl Özel Sektör Gönüllüler Derneği'nin (ÖSGD) düzenlediği 'Gönülden Ödüller' seçimlerinde “En Başarılı Gönüllülük Projesi” ödülüne layık görülürken; yaratıcılığın ve başarının ödüllendirildiği Mediacat Felis Ödülleri’nde, Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik bölümü altında yer alan Eğitim Alanı ile Engellilere Yönelik Çalışmaların değerlendirildiği iki kategoride birden başarı ödülün sahibi oldu.

PROJE KİTABINI GÖR
Her 3 Görme Engelliden 1'i Üniversiteye Sesli Soru Bankası ile Hazırlandı!

Görme engelli bireyler için fırsat eşitliğine dayalı kişisel, mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmayı amaçlayan proje için 11 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde projenin lansman toplantısı düzenlendi. KKB gönüllülerinin özverili çalışmalarıyla 2017 yılında projenin ilk üç fazı tamamlanarak; ilk fazda 1.600 soru, ikinci fazda 2.354 soru ve üçüncü fazda 3.514 soru ile toplamda 7.468 sorunun seslendirilmesi sağlandı. 2017 yılında sadece Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) online e-kütüphane aracılığıyla Sesli Soru Bankası kapsamında üretilen kaynaklara her üç görme engelliden biri erişim sağlayarak sınavlara hazırlandı. ÖSYM’den temin edilen 2017 yılına dair veriler doğrultusunda 2017 ÖSYS’ye başvuran görme engelli sayısı 1.881, LYS’ye başvuran görme engelli sayısı 796’dır. Sınav sonuçları doğrultusunda örgün öğretime 486, açık öğretime ise 361 görme engelli öğrenci yerleşmiştir. EGED'in verilerine göre ise her üç görme engelliden biri sınava Sesli Soru Bankası ile hazırlanmıştır.

PROJE KİTABINI GÖR
Sesli Soru Bankası Projesi

“Hayal Edin Gerçekleştirelim 2016” yarışmasında Eğitim kategorisi birinciliğini en yüksek puanı alarak Emre Taşgın’ın hazırladığı “Sesli Soru Bankası” projesi kazanmıştır. Görme engelli bireyler için fırsat eşitliğine dayalı kişisel, mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmayı amaçlayan proje; YGS, LYS gibi sınavlar için hazırlanan güncel deneme ve soru bankalarının seslendirilerek uygun ortama taşınmasını kapsamaktadır. KKB, Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ve İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi iş birliği ile projenin hayata geçirilmesi adına gönüllü çalışanlarının oluşturduğu bir ekip ile soru bankası seslendirmelerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

PROJE KİTABINI GÖR
Sen Oradaysan Biz De Oradayız Projesi

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması'nın ikinci döneminde en yüksek puanı alarak Büyük Ödül’ü kazanan proje bir grup Acıbadem Tıp Fakültesi öğrencisi tarafından hazırlanıp Sılasu Arıkan ve Pırıl Yıldız tarafından temsil edilen ve özetle mevsimlik tarım işçilerinin sağlık taramasından geçirilmesi ve tıbbi destek sağlanmasını içeren “Sen Oradaysan Biz De Oradayız” projesi oldu.

PROJE KİTABINI GÖR

Hayal Edin Gerçekleştirelim Fikir Havuzu

Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışmasında her kategoride ilk ona giren tüm projeler KKB Sosyal Sorumluluk Projeleri kitabında toplanıyor.