SESLİ SORU BANKASI

Her üç görme engelliden biri üniversite sınavına hazırlanırken Sesli Soru Bankası’ndaki soru bankalarına erişim sağlamıştır.

~15 bin

Sesli Soru Bankası Soru Adedi

Hayal Edin Gerçekleştirelim sosyal sorumluluk proje fikir yarışmasının 2016 yılında Eğitim kategorisi birinciliğini kazanan Sesli Soru Bankası projesi, görme engelli bireyler için fırsat eşitliğine dayalı kişisel, mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmayı amaçlamakta; TYT, AYT gibi sınavlar için hazırlanan güncel deneme ve soru bankalarının seslendirilerek uygun ortama taşınmasını kapsamaktadır.

KKB, Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ve İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi iş birliğiyle Sesli Soru Bankası projesinin hayata geçirilmesi adına KKB’nin çalışanlarından gönüllülerin oluşturduğu bir ekip kurmuştur. KKB Gönüllüleri, EGED tarafından seslendirme eğitimleri alarak üniversite sınavlarına hazırlık için soru bankalarını seslendirmeye başlamıştır. 2017 yılından 2019 yıl sonuna kadar 15 bine yakın soru seslendirilerek Sesli Soru Bankalarının görme engellilere hizmet veren tüm kütüphanelere ulaştırılması sağlanmıştır. Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) online e-kütüphane aracılığıyla Sesli Soru Bankası kapsamında üretilen kaynaklara her üç görme engelliden biri erişim sağlayarak sınavlara hazırlanmıştır.

Sesli Soru Bankası projesi kapsamında sağlanan toplumsal fayda çeşitli platformlarda da takdir toplayarak ödüle layık görülmüştür. Sesli Soru Bankası projesi 2019 yılında, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) düzenlediği TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı kapsamında Yenilikçilik Ödülü ve İstanbul Marketing Awards kapsamında Sosyal Sorumluluk Projeleri İletişim kategorisinde Gold Ödülü’nün sahibi olmuştur. 2019 yılında ayrıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen 11’inci Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Değer Katan Şirketler Ödülleri’nde Büyük Ödül’ü almaya hak kazanmıştır.

Sesli Soru Bankası projesinin sürdürülebilirliği kapsamında KKB Gönüllüleri’nin seslendirme çalışmalarının dijital platforma aktarılması adına altyapı çalışmaları başlatılmıştır. KKB, Sesli Soru Bankası projesi kapsamında güncel soru bankalarının görme engelli öğrencilerin erişimine sağlamayı sürdürecektir.