HAYAL EDİN GERÇEKLEŞTİRELİM

KKB, yedinci dönemi geride bırakılan Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışmasını sosyal inovasyon çizgisine taşımıştır.

1.134

Toplam Proje Sayısı

KKB, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularındaki farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla ilk dönemini 2013 yılında başlattığı Hayal Edin Gerçekleştirelim sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasını yedinci döneminde çağın gerekliliklerinden yola çıkarak sosyal inovasyon çizgisine taşımıştır.

Üniversite öğrencilerinin 1 Ekim 2019-8 Ocak 2020 tarihleri arasında başvurabildiği Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri yarışmasına çevre, eğitim, kültür-sanat, sağlık, spor, finansal okuryazarlık, teknoloji ve toplumsal alanlarda toplam 2 bine yakın proje iletilmiştir. Türkiye genelinde 132 farklı üniversiteden, 1.134 projenin başvurduğu yarışmada Birincilik Ödülü’nün sahibi Yapay Zeka Tabanlı Akıllı Arı Kovanı Takip Sistemi projesi olmuştur.

2013 yılında başlayan ve üniversitelilerin yıldan yıla ilgisinin arttığı Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri Yarışması’na bugüne kadar 10 bine yakın başvuru yapılmıştır.

COVID-19 salgını nedeniyle Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri Yarışması’nın yarı final ve final aşamaları dijital platformda tamamlanmıştır. Birbirinden değerli binlerce yaratıcı fikir içerisinden ilk 100’e girmeye hak kazanan projeler, girişimciye dönüş online platformuna dahil olarak projelerini geliştirmek üzere finale uzanan süreçte gerekli aşamaları geçmiştir. 100 proje içerisinden ön değerlendirme görüşmeleri kurulan online sistem üzerinden yapılarak ilk 10’a kalan finalistler 3 hafta boyunca, eşleştikleri KKB Yöneticisi ile mentorluk görüşmesi gerçekleştirmiştir. Mentorluk desteğinin ardından finalistlerin projelerini anlatmak için hazırladıkları videolar jüri üyelerine proje dokümanlarıyla birlikte ulaştırılmıştır. Finalist projeler; sivil toplum gönüllüsü İbrahim Betil, gazeteci Yasemin Salih, iletişim uzmanı Fügen Toksü, iş kadını ve sosyal girişimci Özlem Denizmen, öğretim görevlisi ve gazeteci Fatoş Karahasan, oyuncu, senarist ve yazar Can Yılmaz ile gazeteci ve sunucu Cem Seymen’in yer aldığı seçkin jüri üyeleri tarafından değerlendirilmiştir. Jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan öğrenciler 30 bin TL birincilik ödülü, 20 bin TL ikincilik ödülü, 15 bin TL üçüncülük ödülü ve 10 bin TL Findeks özel ödülü almaya hak kazanmıştır. Finale kalan diğer proje sahipleri ise, bin TL değerinde Jüri Özel ödülü ve girişimcilik programını tamamlayarak sertifika alma imkanı bulmuşlardır.