KKB ANADOLU VERİ MERKEZİ

KKB Anadolu Veri Merkezi, Türkiye’de LEED Platinum Yeşil Bina sertifikasını almaya hak kazanan ilk veri merkezidir.

KKB’nin Ankara’da 43 bin m2 arazi üzerine kurduğu, KKB Anadolu Veri Merkezi, 2016 sonunda inşaat çalışmaları tamamlanarak hizmete girmiştir.

Aralık 2016 tarihinde T.C. Ziraat Bankası sistem taşımalarını başlatarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni Olağanüstü Durum Merkezi (ODM) olarak kullanmaya başlamıştır.

Nisan 2017 tarihinden itibaren ise Yapı Kredi Bankası sistem taşımalarını tamamlayarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni ODM olarak kullanmaya başlamıştır.

KKB, her yıl yaptığı ODM’den hizmet verebilmeyi kapsayan iş sürekliliği test çalışmasını 17 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirmiştir. Çalışmayla tüm KKB ve Risk Merkezi hizmetleri bir gün boyunca KKB Anadolu Veri Merkezi üzerinden verilmiş, günün sonunda tüm hizmetler KKB İstanbul Veri Merkezi’ne taşınarak hizmetlerin buradan verilmesine devam edilmiştir.

Eylül 2019 tarihinden itibaren Garanti Bankası sistem taşımalarını tamamlayarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni ODM olarak kullanmaya başlamıştır.

Kasım 2019 tarihi itibarıyla mevcut 2 adet sistem salonuna ek olarak aynı özelliklerde 2 adet sistem salonu daha faaliyete geçmiştir. Böylece 650 m2 alan kapasitesine sahip toplam 4 sistem salonuyla hizmet verilmeye başlamış; KKB Anadolu Veri Merkezi’nin kapasitesi 400 kabinden 800 kabine çıkartılmıştır.

Aralık 2019 tarihinden itibaren Vakıfbank, KKB Anadolu Veri Merkezi’ni aktif olarak kullanmak amacıyla, yeni sistem salonuna taşıma sürecine başlamıştır.

Mart 2020 tarihinden itibaren İş Bankası sistem taşımalarını tamamlayarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni aktif-aktif mimari planlarına göre aktif olarak kullanmaya başlamıştır.

Nisan 2020 tarihinden itibaren Şekerbank sistem taşımalarını tamamlayarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni ODM olarak kullanmaya başlamıştır.

Eylül 2020 tarihinden itibaren Halk Bankası sistem taşımalarını tamamlayarak KKB Anadolu Veri Merkezi’ni ODM olarak kullanmaya başlamıştır.

Aralık 2020 itibarıyla Garanti Bankası, yeni açılan sistem salonlarından Anadolu Veri Merkezi’ni aktif-aktif mimari kurgularında kullanmak üzere hizmet aldıkları kabin sayılarında artışa gitmiştir.

2020 yılı itibarıyla mevcutta hizmet alan ve yeni kiralama yapan bankaların taleplerindeki ciddi artışlar nedeniyle KKB Anadolu Veri Merkezi mevcut kapasitesini doldurmuş olup artan kapasite taleplerin karşılanabilmesi için üst yönetim tarafında değerlendirme süreçlerine başlanılmıştır.

Öncelikle bankaların yedekleme ve ana veri merkezi hizmeti ihtiyaçlarını karşılayacak olan KKB Anadolu Veri Merkezi, finans sektöründe altyapı maliyetlerinin paylaşılacağı, operasyonel uygulamaların merkezileştirileceği bir veri merkezi olarak da önemli bir altyapı sunmaktadır. En gelişmiş teknolojileri Türk finans kurumlarının erişimine sunan KKB, finansal mevzuatlara uygun olarak kurulacak olan bulut teknolojileri platformu hizmetlerini de öncelikle finans, daha sonra tüm sektörlerin hizmetine sunarak teknoloji yatırımlarında verimlilik sağlamayı hedeflemektedir.

KKB Anadolu Veri Merkezi, bir veri merkezi, bir destek binası ve bir müşteri operasyon merkezi binasından oluşmakta olup, ek olarak iki adet veri merkezi ve bir adet destek binası olarak büyüyebilecek şekilde tasarlanmıştır. KKB Anadolu Veri Merkezi, üst düzey çevreci standart olarak tanımlanan “LEED Platinum” Yeşil Bina Sertifikası’nı almaya hak kazanan Türkiye’de ilk veri merkezi olmayı başarmıştır. LEED Platinum’un yanı sıra ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ile birlikte yüksek kullanılabilirlik standardı olan TIER IV Sertifikası’na da sahip olmuştur.

Bu kapsamda KKB Anadolu Veri Merkezi, sunulan hizmetlerin kesintiye uğrama olasılığının minimuma indirilmesi ve kesinti halinde en kısa sürede hizmet devamlılığının sağlanması için işletilen tüm süreçlerin uluslararası bir yönetim sistemi standardı çerçevesinde yürütüldüğüne dair kaliteyi belgeleyen ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahiptir. Bunun yanı sıra merkez üzerinden sunulan hizmetlere ait KKB sorumluluğundaki tüm bilgilerin gizliliğini, değişmezliğini ve ihtiyaç halinde erişilebilirliğini en üst seviyede sağlamak için işletilen tüm süreçlerin uluslararası bir yönetim sistemi standardı çerçevesinde yürütüldüğünü belgeleyen ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası alınmıştır. KKB Anadolu Veri Merkezi, hizmet yönetimi süreçlerinin işleyişlerinin, girdilerinin ve çıktılarının, tutarlı ve sürekli gelişen bir yönetim sistemi yaklaşımıyla yönetildiğini de, 2018 yılında ISO 20000-1 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemleri sertifikasını alarak tasdiklemiştir. 2020 yılında KKB Anadolu Veri Merkezi, Çevre Yönetim Sistemi şartlarına uygun bir yönetim sistemi kurduğunu ve uyguladığını belgeleyen ISO 14001 sertifikasını almıştır.

KKB Anadolu Veri Merkezi, her yıl BDDK tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmekte ve denetim sonunda yayınlanan ISAE3402 Tip 2 Rapor formatında hazırlanmış bağımsız denetim raporunu müşteri ve denetçileriyle paylaşarak veri merkezinin kontrol ortamına ilişkin gerekli güvenceyi sağlamaktadır. Bu güvenceyle KKB Anadolu Veri Merkezi kullanıcıları ve denetçilerinin yükü hem efor hem de zaman anlamında azaltılmıştır.

KKB ANADOLU VERİ MERKEZİ’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

KKB müşterilerinin güvenle verilerini koruması, saklaması ve yönetmesi amacıyla tasarlanarak hayata geçirilen KKB Anadolu Veri Merkezi, ihtiyaç duyulan en yeni teknolojik altyapılarla donatılmıştır.

KKB Anadolu Veri Merkezi tasarlanırken hassasiyetle üzerinde durulan konular müşterilerin kesintisiz, hızlı ve sürekli erişilebilirliğiyle veri güvenliğini sağlayan yedekli bir altyapı oluşturulması olmuştur. Enerji ve soğutma altyapısı, Uptime Institute Tier IV Design (TCCD) sertifikasına sahiptir. Kasım 2019’da Uptime Institute tarafından yapılan senaryo testleri tamamlanarak Tier IV Facilitiy (TCCF) sertifikasyonu almıştır. Gelişmiş elektrik altyapısının yanı sıra merkezde hassas iklimlendirme ve herhangi bir arızaya karşı 7/24 soğutma ve nem kontrolü sağlayan havalandırma sistemleri bulunmaktadır. Bu gelişmiş teknolojik altyapılar sayesinde Veri Merkezi’nden hizmet alan üyelerin elektrik tüketimlerinde düşük PUE değeri ile büyük avantaj sağlamaktadır. Enerji ve veri kablolamasının kabinet üzerinden yapıldığı Merkez’de kullanılan donanım, müşterilere yüksek hız desteği sağlamaktadır.

HIZLI VE SÜREKLİ ERİŞİLEBİLİRLİK

Düşük deprem riski bölgesinde, deprem yönetmeliklerine uygun olarak ve yıldırım tehlikesine korumalı bir şekilde inşa edilen Merkez’de fiziksel güvenliğe azami özen gösterilmektedir. Sadece yetkili kişilerin girebildiği kampüs alanında farklı seviyelerde biyometrik ve klasik güvenlik noktaları bulunmaktadır. Sistem odasına iris okuyucu taramasından sonra giriş yapılabilmektedir. KKB Anadolu Veri Merkezi’nde bina ve altyapı yönetimi, son teknoloji otomasyon ve izleme sistemleriyle 7/24 kesintisiz yapılmaktadır.

SERTİFİKALAR

KKB Anadolu Veri Merkezi, üst düzey teknolojik altyapısı ve başta finans olmak üzere tüm sektörlere sunduğu azami güvenlik çözümleri ile birbirinden değerli sertifikalara sahiptir.