KKB - Kredi Kayıt Bürosu

Sen Oradaysan Biz De Oradayız

Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması'nın ikinci döneminde en yüksek puanı alarak Büyük Ödül’ü kazanan proje bir grup Acıbadem Tıp Fakültesi öğrencisi tarafından hazırlanıp Sılasu Arıkan ve Pırıl Yıldız tarafından temsil edilen ve özetle mevsimlik tarım işçilerinin sağlık taramasından geçirilmesi ve tıbbi destek sağlanmasını içeren “Sen Oradaysan Biz De Oradayız” projesi oldu.

KKB’nin dereceye giren projelerden birini hayata geçirme politikasından hareketle, KKB tarafından sağlanan lojistik destek ile Acıbadem Üniversitesi’nden 9 öğrenci ve Yeditepe Üniversitesi’nden 3 uzmanın yer aldığı toplam 12 kişilik proje ekibi, 5 – 11 Temmuz tarihleri arasında Adana’nın Yüreğir İlçesi’ndeki Çaputçu ve Tuzla köylerinde “Sen Oradaysan Biz De Oradayız” projesinin ilk bölümünü gerçekleştirdi.

Adana’da konaklayan genç gönüllüler, 1 hafta boyunca çalıştıkları tarlaların yanında konaklayan göçebe mevsimlik işçileri ziyaret ederek sağlık çadırı kurdular. Öğrenciler, projenin ilk 3 gününü Adana’nın Yüreğir İlçesi’ndeki Çaputçu Köyü’nde, kalan 4 günü Tuzla Köyü’nde tarlalarında çalışan işçilerin yaşadığı çadır alanda hizmet vererek geçirdiler. Gün içerisinde tarlaya giden işçilerin eş ve çocuklarına, akşam paydos saatinden sonra işçilere temel fizik muayenesi yapılarak farkındalık eğitimleri verildi. Proje sonucunda toplam 250 kişiye ulaşıldı. Bu kişilerin; 100 kadarının ortalama 8 – 9 yaşlarındaki çocuklardan oluştuğu, dörtte birinin ilaç ile tedavisinin gerekli olduğu, çocuklarda genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu görülürken, kadınlarda da üriner yol enfeksiyonlarının görüldüğü saptandı. Gerekli görülen kişilerin ilaç ile tedavilerine, Acıbadem Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi hocalarının danışmanlığında başlandı.

Toplumun en dezavantajlı denilebilecek kesimi olan mevsimlik tarım işçilerine fayda sağlayan bu projenin sürdürülmesi adına KKB destek vermeye devam edecektir.